Vlastníkem objektu je obec Klášter. Probíhá pozvolná obnova s využitím dotací Ministerstva kultury a Plzeňského kraje.
HISTORIE
Vrch Zelená hora začali v roce 1419 opevňovat husité pod vedením Mikuláše z Husi. Bohuslavem ze Švamberka však byli vyhnáni a bylo zde vybudováno důkladné opevnění pro katolickou stranu. Po husitských válkách zde byl postaven hrad, v roce 1465 tu vznikla Zelenohorská jednota proti Jiřímu z Poděbrad. Od konce 15. století byl hrad majetkem Šternberků, ti jej nechali v 17. století přestavět na zámek. V 18. století zámek vlastnili Martinicové, pak rod Colloredů, od poloviny 19. století byl vlastnictvím Aursperků. Během druhé světové války na zámku sídlila nejdříve německá, poté americká posádka, po válce zde byly Pomocné technické prapory a Technické prapory. Armáda zde zůstala do počátku 90.let. Poté zámek byl zámek rekonstruován a pro veřejnost je otevřen od roku 2002.
ZAJÍMAVOSTI
Zámek je znám širší veřejnosti zejména jako místo nálezu Rukopisu zelenohorského v roce 1817. Do širokého povědomí veřejnosti se zámek dostal i díky románu Miloslava Švandrlíka "Černí baroni", podle kterého byl natočen stejnojmenný film.
EXPOZICE
Zpřístupněna je místnost, kde byl r. 1817 nalezen Rukopis zelenohorský či nejzachovalejší a nejvzácnější zámecké místnosti - Císařské pokoje (popis viz. níže). Otevřeno je rovněž třetí patro zámku jako vyhlídkové prostory (unikátní výhled na město Nepomuk a jedinečnou nepomuckou krajinu). Možnost prohlídky vojenských ubikací a pokojů, známých z filmu Černí baroni. Za pozornost jistě stojí i krásně zrekonstruovaná fasáda východního křídla zámku dle původního odstínu spolu s věží.
Místnosti bohužel dnes nejsou vybaveny nábytkem (což je smutná památka převážně na působení armády). Původní krásu zachycují tak již jen dobové fotografie z roku 1930, které jsou rovněž k vidění při prohlídce.
PROHLÍDKA
Zájemci o skupinové prohlídky (více než 10 osob) si mohou objednat komentovanou prohlídku zámku.
Zdroj informací: www.zelenahora.cz