Ukázka přirozených lesních porostů místy pralesovitého charakteru v jedlobukovém stupni na prudkých kamenitých svazích. Katastrální území: Čeladná, okres Frýdek -Místek, nadmořská výška: 720 - 1080 m, výměra: 65,98 ha, vyhlášeno: 1955, přehlášeno r. 1977.
Přírodní rezervace se nachází na východních svazích rozsochy Čertův mlýn - Bukovina od hřebene po soutok zdrojnice potoku Magurky. Území je rozbrázděno z bočních stran zářezy potoků hloubky až 8 m.
Jádrové území rezervace tvoří převážně bukové porosty ve věku 155 až 180 let, kde jsou ponechávány zlomy, souše a vývraty. V takto vzniklých porostních světlinách probíhá přirozené zmlazení hlavních dřevin buku a smrku. Na jihu jsou připojeny mladší porosty, které vznikly přirozenou i umělou obnovou po vytěžení horního patra a tvořily původně ochranné pásmo.
Převládající dřevinou je buk lesní, ve větší míře je zastoupen smrk ztepilý, ojediněle se vyskytuje javor klen a podíl jedle bělokoré oproti minulosti neustále klesá a tvoří už jen jednotlivě vtroušené výstavky. V bylinném patře se vyskytují charakteristické druhy bohatých bučin kyčelnice cibulkonosná, kyčelnice žláznatá, kyčelnice devítilistá, kakost smrdutý, svízel vonná, měsíčnice vytrvalá a kýchavice bílá.
Vhodné životní podmínky zde nachází z obojživelníků mlok skvrnitý, z ptáků byli pozorováni např. čáp černý, jestřáb lesní, jeřábek lesní, ořešník kropenatý a pěvuška modrá. Kromě běžné lovné zvěře (srnec obecný, jelen evropský, prase divoké) patří území přírodní rezervace do oblasti s hojným výskytem rysa ostrovida.
Péče o zvláště chráněné území se omezuje pouze na posílení zastoupení jedle bělokoré a úpravu druhové skladby a porostní struktury v částech ovlivněných v minulosti hospodářskými zásahy